Stoly

Stoly do kuchyne alebo do jedálne potrebuje každá domácnosť

Kuchynské stoly nesmú chýbať v žiadnej kuchyni či jedálni. Sú totiž miestom, kde rodina spoločne stoluje alebo zasadá k spoločenským hrám či píše s deťmi úlohy pod rodičovským dozorom. Stôl do kuchyne často poslúži aj ako plocha vhodná na prípravu jedál či stretávací bod v domácnosti, kde si členovia rodiny vymieňajú svoje zážitky či očakávania z daného dňa.

Stoly do jedálne alebo do kuchyne môžu byť okrúhle, oválne alebo obdĺžnikové. Každý z nich má svoje výhody, napríklad okrúhly jedálenský stôl sa najlepšie hodí do rušných domácností, kde jeho zaoblenie zabraňuje nepríjemným stretom s ostrými rohmi. Rozmerovo menšie jedálenské stoly štvorcového tvaru sú zase praktické do menších kuchýň, pretože pokiaľ za nimi bežne stolujú dve, resp. tri osoby, môžu byť jednou stranou prisunuté k stene a šetriť tak priestor. V prípade potreby sa od steny odsunú a vznikne ďalšie miesto.

Jedálenské stoly sú v jedálni najdôležitejší kus nábytku

Dominantou jedálne sú jedálenské stoly, za ktorými počas sviatkov alebo aj každý deň jedáva celá rodina. Zväčša majú obdĺžnikový alebo oválny tvar a majú väčšie rozmery, preto sa najlepšie hodia do veľkých kuchýň alebo jedální. Ak veľký jedálenský stôl potrebujete iba občas, keď k vám zavítajú hostia alebo máte veľkú rodinnú oslavu, odporúčame vám vybrať si rozkladací stôl do jedálne. Po roztiahnutí poskytne miesto pre niekoľko osôb navyše.

Nestarnúca klasika stôl z masívu oživuje tradície

Drevené stoly a stoličky patria k tradičným podobám jedálenského či kuchynského vybavenia. Vplyvom inovatívnych dizajnérskych vyhotovení sa však stoly z masívu, podobne ako drevené jedálenské zostavy, stali plnohodnotnou súčasťou aj moderných domácností. Samozrejmosťou je, že stoly do kuchyne či jedálne musia spĺňať aj určité požiadavky na kvalitu, ako sú pevnosť, stabilita či povrchová úprava. Len naozaj kvalitný a funkčný drevený stôl dokáže plnohodnotne poslúžiť svojim majiteľom. Nezabudnite, že tvar a veľkosť, podľa čoho si stôl z masívu budete vyberať, určuje predovšetkým priestor, ktorý je k dispozícii a tiež počet členov domácnosti.